علوم آزمایشگاهی

یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است که بیشتر با آنالیز آزمایشگاهی خون، مایعات و بافت‌های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر و کار دارد.

این رشته در دو مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته پذیرش دارد. دانشجویان کارشناسی پیوسته ملزم به گذراندن132 واحد درسی می باشند (با احتساب زبان پیش و شیمی پیش 136 واحد) که ۱۶ واحد آن کارآموزی در مراکز درمانی است. همچنین در دوره کارشناسی ناپیوسته 69 واحد درسی ارائه می شود  که 12 واحد آن کارآموزی در عرصه است. دروس علوم آزمایشگاهی هم پوشانی زیادی با دروس علوم پایه پزشکی دارد. مانند: ایمنی شناسی، خون شناسی، ایمونوهماتولوژی (بانک خون)، زیست شناسی، بیوشیمی، آناتومی، آسیب شناسی، میکروب شناسی،باکتری شناسی، ویروس شناسی، قارچ شناسی، انگل شناسی، بافت شناسی، زبان تخصصی.

 ادامه تحصیل

رشته ی علوم آزمایشگاهی در مقاطع بالاتر از کارشناسی حذف شده است با این وجود گرایش های فراوان تا حدی این کمبود را جبران کرده اند. از رشته های موجود می توان به بیوشیمی، خون شناسی، ایمنی شناسی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، باکتری شناسی، ژنتیک انسانی، انگل شناسی،ویروس شناسی اشاره کرد.
فارغ التحصیلان مقاطع بالاتر از کارشناسی امکان تدریس در دانشگاه های علوم پزشکی را هم دارند
.
فارغ التحصیلان مقطع دکترا امکان راه اندازی آزمایشگاه در گرایش خود را دارند. درباره تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی گفتنی است که درحال حاضر بر اساس مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کسانی حق تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی دارند که در یکی از رشته‌های پاتولوژی یا علوم آزمایشگاهی دارای درجه دکترای حرفه‌ای باشند. کسانی که دارای تخصص پاتولوژی هستند افرادی هستند که دارای درجه دکترای حرفه‌ای پزشکی هستند و افراد دیگر که دارای درجه دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی یا آزمایشگاه بالینی هستند، افرادی هستند که در رشته علوم آزمایشگاهی مدرک دکترای حرفه‌ای گرفته‌اند . البته دارندگان مدرک Ph.D در هر کدام از رشته های تخصصی آزمایشگاه اجازه تاسیس آزمایشگاه در همان رشته تخصصی را دارند. این رشته از نظر کاربرد و بازارکار، با توجه به توسعه و اهمیت امر بهداشت، یکی از رشته‌های خوب گروه پزشکی است و اغلب فارغ‌التحصیلان وارد بازارکار می‌شوند. در حال حاضر تلاش های زیادی برای راه اندازی مجدد دوره دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی در جریان است.

روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان

از سال ۱۳۸۲ روز ۳۰ فروردین بمناسبت گرامیداشت دانشمند ایرانی، سید اسماعیل جرجانی، بنیانگذار علم آزمایشگاه به عنوان روز علوم آزمایشگاهیان تعیین شد که هر ساله در این روز مراسمی در کشور توسط نظام پزشکی نیز برگزار می شود.