صفحه اصلی > اخبار معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه های ایمنی - کالاهای قاچاق سلامت محور

1. اقلامی که از طریق مبادی قانونی وارد کشور می شوند دارای مجوز ورود از سازمان غذا و دارو هستند. این قبیل کالاها علاوه براین که دارای مدارک و اسناد بهداشتی از کشورهای تولید کننده می باشند در زمان ورود نیز توسط آزمایشگاههای مجهز مورد آزمایش و آنالیز قرار گرفته و سلامتی آنها مورد تایید قرار می گیرد.

2. کلیه اقلام آرایشی و بهداشتی که از مبادی غیرقانونی و بدون اخذ پروانه ها و مجوزهای بهداشتی واردات، وارد کشور می شوند غیرقانونی بوده و به عنوان کالاهای قاچاق تلقی می شوند. این فرآورده ها به هیچ وجه مورد تایید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نمی باشند و استفاده از این گونه کالاها می تواند صدمات جبران ناپذیری بر سلامت انسان وارد کند.

3. فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز را از داروخانه ها و فروشگاههایی که مجوز یا پروانه معتبر فروش لوازم و فرآورده های آرایشی و بهداشتی دارند تهیه کنند.

4. برچسب اصالت و سلامت کالا روشی است که با بهره گیری از توانمندیهای عرصه فناوری اطلاعات و به منظور مبارزه با تقلب و قاچاق کالا توسط سازمان غذا و دارو جهت الصاق بر روی محصولات دارویی،مکمل ها،غذایی،آرایشی و بهداشتی وارداتی طراحی شده و کلیه واردکنندگان ملزم به الصاق آن بر روی هر قلم محصول دارویی،مکمل ها،غذایی،آرایشی و بهداشتی وارداتی می باشد.

5. برچسب اصالت و سلامت کالا حاوی کدرهگیری سلامت است که بوسیله ی اسکرج پوشانده شده و در صورت خراش آن یک عدد شانزده رقمی در زیر آن نمایان خواهد شد که با ارسال این عدد شانزده رقمی به سامانه ی دریافت پیام کوتاه به شماره 20008822 پیامکی مبنی بر تایید اصالت کالا و یا تقلبی بودن آن دریافت خواهید کرد.

6. حساسیت شایع ترین عارضه استفاده از لوازم آرایشی تقلبی است.احساس سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده شایع ترین شکایت مصرف کنندگان است.

7. بعضی مواد آرایشی دارای مقداری روغن هستند که باعث بروز آکنه در پوست های مستعد می شوند. این مواد روغنی درلوازم آرایشی تقلبی به میزان بسیار بالاتر می رسد به همین دلیل ایجاد جوش های سرسیاه و آکنه از عوارض استفاده از لوازم آرایشی تقلبی و غیرمجاز است .

8. در رنگ موهای تقلبی به دلیل استفاده از رنگهای غیرمجاز احتمال وجود حساسیت و بروز عوارض از قبیل سوزش ،خارش و ریزش مو زیاد بوده و دربرخی موارد به دلیل سوخته شدن پیاز موی سر ،فرد دچار ریزش موی غیرقابل برگشت یا کچلی می شود .

9. از آنجا که سلولهای پوست دور چشم بسیار نازک و حساس می باشند مواد شیمیایی به راحتی جذب آن شده و احتمال عفونت های چشمی نیز بالا می رود که حتی درموارد شدیدتر به قرنیه چشم آسیب می رساند و درنهایت لکه قرنیه و اشکال در بینایی بوجود می آید .

10. آفلاتوکسین ها موادتولیدشده توسط قارچ ها هستند که برای حیوانات و انسان ها سمی هستند. آفلاتوکسین B1 شایع ترین نوع موجود و یکی از قویترین سرطان زاهاست . مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز که دارای مقادیر زیادی آفلاتوکسین  می باشند باعث صدمه به کبد و نهایتا ایجاد سرطان کبد درمصرف کننده می شود .

11. برخی از مواد آرایشی خارجی غیرمجاز و تقلبی باعث سرایت جنون گاوی  می شوند . برخی از این مواد حاوی فراورده های دامی مانند کلاژن و ژلاتین هستند که ممکن است باعث سرایت عارضه جنون گاوی شوند.


١٣:٥٩ - 1396/11/24    /    شماره : ١٠٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٤١خروج