صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه آموزشی سند پیشگیری از کودک آزاری

برگزاری جلسه آموزشی سند پیشگیری از کودک آزاری

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

دوران  کودکی مهم ترین مرحله رشد وتکامل جسمی وروانی

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در جلسه آموزشی سند پیشگیری از کودک آزاری گفت: دوران کودکی هرفرد مهم ترین مرحله رشد وتکامل جسمی وروانی کودک می باشد، و هر نوع آسیب در این دوران پیامدهای طولانی مدت را در پی خواهد داشت؛ خصوصا آسیب ها و آزارهای روحی و جسمی به کودکان چون کمتر دیده می شود پیامدهای غیر قابل جبران در آینده برای کودک خواهد داشت.

دکتر علی موصلی افزود: کودک آزاری شامل رفتارهایی است که توسط افراد دیگر خصوصا بزرگسالان نسبت به کودکان انجام می شود وبه نوعی به سلامت جسمی وروانی کودکان آسیب می رساند.

دکتر بیتا صدیق، مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت کودک آزاری یعنی آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه بهزیستی کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند هر گونه غفلت وکوتاهی که به سلامت جسمی و روانی کودک اسیب بزند وهمچنین مانعی برسرراه رشد بهنجار کودک شود کودک آزاری قلمداد می شود.

وی تصریح کرد: مسئولیت مراقبت از کودکان متوجه همه نهادها است و با توجه به این که این دوران کودکی در رشد دوران حساسی است هر آسیب جدی در این دوران می تواند صدمات جبران ناپذیری رابه همراه داشته باشد بنابراین با اجرای طرح های پیشگیرانه از این آسیب جدی کودک آزاری جلوگیری کرد.

دکتر سهیلا امیدنیا، رئیس اداره سلامت اجتماعی وزارت بهداشت گفت: کودکان از جمله آسیب پذیرترین قشر از جامعه هستند که به علت سن کم ونداشتن مهارت کافی خطر تعرض به آن ها چه در خانواده چه در جامعه همواره آنها را تهدید می کند.

امیدنیا افزود: خیلی از انواع کودک آزاری در خانواده و از طرف والدین و یا اطرافیان نزدیک اتفاق می افتد، و ناگوارترین پیامد کودک آزاری مرگ ومیر کودک است اما پیامدهای ناگوار دیگری نیز در طول زندگی کودکی کودکی وبزرگسالی را تحت شعاع قرار می دهد.

وی بیان کرد: یکی از مهم ترین راه حل مقابله با کودک آزاری می تواند آموزش عموم مردم باشد.

دکترعباچی زاده، هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران، با اشاره به چهار نوع کودک آزاری که شامل کودک آزاری جسمی ،کودک آزاری عاطفی وکودک آزاری جنسی و کودک آزاری مسامحه وغفلت گفت: راهبردهای جهانی برای مقابله با کودک آزاری شامل تصویب اجرای قوانین صحیح، هنجارها و ارزشهای مناسب، حمایت از والدین ومراقبین کودک وخدمات حمایتی برای قربانیان وآموزش مهارتهای زندگی می باشد.

وی افزود: کودک کار که بصورت مداوم به خدمت  گرفته می شوند به طوری که این امر کودکان را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه وتجربه کودکی بی بهره می سازد وسلامت جسمی وروحی تهدید می کند نیز نمونه ای از کودک آزاری می باشد.

دکتر عباچی زاده بیان کرد: کودکان سرمایه ملی محسوب می شوند ازاین رو باید همه اقدامات برای سلامتی وتندرستی این قشر درهرجای جامعه صورت گیرد تا نسلی سالم وارد اجتماع شود.

این جلسه با حضور دکتر سهیلا امیدنیا رئیس اداره سلامت اجتماعی وزارت بهداشت ودکتر عباچی زاده هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و مدیر گروه روانپزشکی بیمارستان شهید محمدی، خانم دکتر جعفری روانپزشک فوق تخصص کودک ونوجوانان  هرمزگان خانم دکتر مویدی روانپزشک   هیئت علمی  دانشگاه ومسوولین دستگاههای اجرایی  در سالن کوثر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزارشد.


١٣:٣٠ - 1398/07/07    /    شماره : ١٥٧٦٨    /    تعداد نمایش : ١٦٢خروج