صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش استانی آموزشهای هنگام ازدواج باحضور مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان به میزبانی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد.

همایش استانی آموزشهای هنگام ازدواج باحضور مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان به میزبانی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برگزار شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حاشیه این همایش گفت: سلامت دوره نوجوانی یکی از شاخص های مهم کشور است که نیازمند تغییر و ساماندهی اصولی است.

دکتر محمود حسین پور افزود: امروزه صفات ثانویه جنسی و تغییرات فیزیولوژیک دوره نوجوانی سریع آغاز شده است؛ ولی فاصله مسئولیت پذیری و تشکیل خانواده جوانان نسبت به گذشته کم شده است پس باید جوانان را به سمت مسئولیت پذیری هدایت کرد.

وی با اشاره به مسئولیت پذیری در امر ازدواج اظهار کرد: مسئولیت پذیری و زندگی مشترک نیازمند بلوغ عقلی، جسمانی و اجتماعی است و شخص در صورتی که فاقد هر کدام از زمینه های فوق باشد نمی تواند نقش خود را به نحو احسن بر خانواده ایفا و مدیریت کند و این موضوعی است که بی تردید می توان آن را یکی از مهم ترین دلایل رشد طلاق در جامعه دانست. به واقع هر آنچه نوجوانان مسئولیت پذیرتر باشند به همان میزان چالشها و مشکلات خانوادگی کاهش خواهد یافت و این مستلزم آموزش و مداخله است.

دکتر حسین پور بیان کرد: رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده، حمایت از زوج های جوان، آموزشهای لازم قبل و بعد ازدواج جهت تحکیم بنیان خانواده و انتخاب صحیح زوجین جهت پایدار بودن روابط زناشویی از موارد مهمی است که باید به آنها توجه داشت.

دکتر سیدحامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه کارگاه آموزشی  مشاوره پیش از ازدواج با هدف تربیت مربیان ورزیده برای آموزش مهارت های اساسی پیش از ازدواج با رویکرد پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار شده است.

دکتر برکاتی گفت: آموزش های پیش از ازدواج باعث می شود تا زن و مرد با آگاهی و دانش هر چه بیشتر در ارتباط با خود و همسر آینده و اهداف زندگی مشترک آغاز و زندگی را بر مبنای درستی پایه گذاری کنند.

وی توسعه و ترویج ازدواج سالم و تحکیم خانواده با تاکید بر کاهش طلاق و افزایش فرزند پروری را از شاخص های افزایش جمعیت دانست.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: طبق تحقیقات صورت گرفته و شاخص ها سن ازدواج و بارداری در سن بالا بین 30 الی 35 روبه افزایش است این در حالی است که در گذشته سن ازدواج و باروری در سنین کم بوده است. افزایش سن ازدواج در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است که این مسئله در کاهش نرخ باروری تا ثیر گذار است.

وی اظهارکرد: افراد تحصیلکرده و شاغل هم دیرتر ازدواج می کنند هم فرزند کمتری و هم در سن بالا می آورند بنابراین نیاز است تا دستگاههای ذیربط با حمایت های لازم امکانات را برای جوانان فراهم کنند. تا زنانی که شاغل یا درحال تحصیل هستند بتوانند به آسانی به مبحث فرزند پروری بپردازند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: یکی از مهمترین نهادهای موثر در تربیت و رفتار آدمی خانواده متعادل است؛ ویژگی خانواده متعادل در نوع روابط خانوادگی و نقش هایی که هر یک از اعضاء برعهده دارند آگاهی داشتن زوجین به حقوق یکدیگر است و این امر بنیان خانواده را استوارتر می سازد.

وی پیروی از مذهب احکام شرعی و سنت را موجب تحکیم و بقای خانواده دانست و ابراز کرد: تقویت معنویت بین زوجین تحکیم خانواده را به دنبال دارد.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده امام علی (ع ) و حضرت فطمه زهرا (س) را الگوی کامل خانواده دانست و بیان کرد: زن و شوهر باید براساس آموزه های دینی هم فکر و هم کلام باشند، و به نقش مهم تربیتی در بنیان مهم خانواده بپردازند.

وی تاکید کرد: در خانوادهایی که روابط بین فردی خوب و لبریز از عواطف باشد و احساس مسئولیت  به یکدیکر داشته باشند و به هم محبت و مودت و عشق داشته باشند بدون شک تضمین کننده آسایش و دوام کانون خانواده خواهد بود، و زیربنای جامعه سالم را خانواده سالم عنوان کرد.

دراین همایش 120 مربی، آموزشهای لازم در قالب کارگاه های تخصصی با موضوعات آموزشهای هنگام ازدواج، سلامت باروری و بهداشت، روانشناسی حقوق، اخلاق و احکام را فرا گرفتند.

حجت الاسلام و المسلمین سید عباس تقوی مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها از دیگر مهمانان این همایش بودند.

 

 


١٣:٥٥ - 1398/11/19    /    شماره : ١٦٧٩٠    /    تعداد نمایش : ١٦خروج