صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت مردان
سلامت مردان در دوران اپیدمی کووید 19

سلامت مردان در دوران اپیدمی کووید 19

 

15 الی 21 ژوئن / 26 خرداد الی 1  تیر  به عنوان هفته جهانی سلامت مردان  با شعار :

" Take Action on Covid-19 " برای کووید 19 اقدام کنید"

نامگذاری شده است .

گرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند اما سن و جنس به عنوان  دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علائم  تأثیر گذارند .

مطالعات حاکی از آن است که برخی ویژگیهای بیولوژیک مردان  ( هورمونها و ...... )، بالا بودن بروز بیماریهای قلبی  - عروقی در مردان ، تغذیه ناسالم ، بی تحرکی ، چاقی ، مصرف دخانیات  ، شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده  واحتمال بیشتر تماس با افراد بیمار، غافل بودن مردان از سلامت خود ( عدم رعایت مناسب بهداشت ، عدم مراجعه  به مراکز بهداشتی  و .... ) مردان  را نسبت به ابتلا به کووید 19 آسیب پذیر تر از زنان می سازد .

بنابراین رعایت اصول حفاظت فردی در محیط کار، مدیریت دفعات خروج از منزل جهت خرید مایحتاج خانواده ، رعایت اصول  بهداشتی تعریف شده ( شستشوی دستها ، استفاده از ماسک و دستکش و .....) ،  مراقبت و کنترل بیشتر بیماریهای زمینه ای ( فشار خون ، دیابت و ...... ) ، رعایت اصول تغذیه صحیح در جهت افزایش سیستم ایمنی ، پرهیز از زندگی بی تحرک و انجام فعالیت بدنی با شدت متناسب با وضعیت جسمانی  ( افزایش  ایمنی در مقابل بیماری کرونا و کاهش استرسهای ناشی از  آن )   و ترک سیگار در دوره پاندمی ، جهت کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 در مردان توصیه می گردد .

 

گروه میانسالان و سالمندان مدیریت سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٩:١٥ - 1399/03/27    /    شماره : ١٧٩٢٠    /    تعداد نمایش : ٣٠خروج