صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


برگزاری همایش پدافند غیر عامل در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در همایش پدافند غیر عامل که در سالن فارابی مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) برگزار شد؛ گفت: پدافند غیرعامل شامل مجموعه اقداماتی است، که باعث افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری و ارتقا ء پایداری در شرایط بحرانی می شود.

دکتر محمود حسین پور افزود: در راستای پدافند غیر عامل باید با تفکری هوشمندانه با بلایامقابله نمود و از ظرفیت های موجود استفاده کرد که مهمترین آنها پتانسیل مردمی است.

دبیر پدافند غیرعامل در بهداشت و درمان استان تصریح کرد: پدافند غیرعامل در بخش بهداشت و درمان، شامل هرگونه اقدامی  است که موجب ارتقای بهداشت و سلامت جامعه و استقرار خدمات بهداشت و درمانی و کاهش آسیب پذیری در مقابل بحران ها و خدمت رسانی مناسب در زمان بحران می شود.

وی با اشاره به برخی از استراتژی های پدافند غیر عامل در حوزه بهداشت و درمان گفت: با شناسایی تهدیدات، پیش بینی قبل از بحران، برآورد آسیب پذیری در حیطه های تجهیزات و نیروی انسانی، انجام مداخلات مفید جهت کاهش سطح آسیب پذیری، تجهیز تیم های واکنش سریع در مقابله با حوادث، تقویت و چند لایه کردن شبکه ارتباطی اورژانس و خدمات پیش بیمارستانی و انجام مانورهای می تواند کمک زیادی به مدیریت بحران در بلایا کند.

دکتر حسین پور اظهار کرد: مراکز بهداشتی و درمانی براساس بافت جغرافیای و فاصله و منطقه ای به گونه ای باشد که در مقابل بحران کمترین آسیب دچار شود و اگر هم آسیبی ببیند سریعا منطقه نزدیک به آن منطقه آسیب دیده را پوشش دهد.

دکتر محمود حسین پور به مقوله تاب آوری و اهمیت تاب آوری مراکز بهداشت و درمانی اشاره کرد، و گفت: برنامه ریزی جامع جهت تاب آور ساختن این مراکز ضرورتی اجتناب ناپذیر است. مراکز بهداشت و درمان تاب آور لازم است؛ توانایی آمادگی و مقاومت در برابر اثرات حوادث و پاسخ به اثرات بلایا را داشته باشند، و هم چنین انتظار می رود سریعا مراکز در این موقع به ارائه خدمات بپردازند و بتوانند به شرایط عادی خود باز گردند یا خود را با شرایط سازگار سازند.

درهمین راستا مطالب آموزشی توسط دکتر علی پور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و مباحثی تحت عنوان فضای مجازی و پدافند غیر عامل توسط پلیس فتا استان هرمزگان ارائه شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری هرمزگان، دکتر محمود حسین پور دبیر پدافند غیر عامل در بهداشت و درمان و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نمایندگان نیروی نظامی و انتظامی در پدافند غیر عامل و جمعی از دانشجویان در این همایش حضور داشتند.

 

 

تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨  |  کد خبر : ١٦٠٨٣ | تعداد نمایش خبر : 264
 

 


خروج