صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پایش وضعیت بهداشتی مناطق شرق و شمال استان هرمزگان گفت:
ملت عزیز ایران به خوبی نتیجه طرح تحول نظام سلامت در جامعه را درک کرده اند
 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA در ادامه بازدیدهای دوره ای دکتر سید حسین داودی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان این بار وضعیت بهداشتی مناطق شرق و شمال استان هرمزگان مورد بررسی قرار گرفت.

وی در مرکز بهداشتی، درمانی و روستایی و همچنین درمانگاه روستایی سرنی از توابع توکهور شهرستان میناب در گفتگو با پرسنل و مراجعه کنندگان وضعیت موجود و عملکرد این درمانگاه و مرکز را ارزیابی کرده و به رئیس شبکه بهداشت و درمان میناب خاطر نشان کرد که طبق خواسته و نیاز منطقه نسبت به افزایش تعداد پزشک در این مرکز اقدام کند.

دکترداودی با حضور در خانه بهداشت انجیر واقع در روستای دیگر توابع توکهور میناب از اهمیت، نقش آموزش و بازآموزی بهورزان سخن گفت و تأکید کرد در کنار این بازآموزی ها، تحقیق در خصوص تغییر احتمالی نوع بیماری در منطقه از موارد بسیار تأثیر گذار در کنترل رشد بیماری های منطقه ای خواهد بود.

این مقام مسئول در ادامه بازدیدها و در مرکز شبانه روزی بهداشتی، درمانی توکهور به اهمیت وضعیت جسمی، روحی و روانی مادران باردار اشاره کرد و گفت: مراکز و خانه های بهداشتی باید همچون مراکز جامع سلامت عمل کنند و از هرگونه تلاش درباره ارتباط با مردم و افزایش سطح سواد سلامت مرد کوتاهی نکنند.
وی گفت : همه باید سعی کنیم میزان سطح سواد سلامت مردم به درجه مطلوب تری برسد و در حال حاضر ملت عزیز ایران به خوبی نتیجه طرح تحول نظام سلامت در جامعه را درک کرده اند و ما برای شناخت و معرفی هر چه بیشتر و ارتقاء این طرح از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

این مقام مسئول اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور را از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: از کوچکترین کارهای این طرح که با حمایت دولت تدبیر و امید و با پیگیری های مقام عالی وزارت بهداشت صورت گرفت، افتتاح و راه اندازی 1490 پروژه بهداشتی در استان هرمزگان، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و پوشش بالغ بر 11 میلیون نفر در طرح بیمه همگانی است که باعث شد مردم با روحیه بهتری به خدمات بهداشتی و درمانی در کشور اعتماد کنند.

وی خطاب به پزشکان مستقر در این مرکز تصریح کرد: اکنون که بسترهای لازم و سخت افزارها برای ارائه خدمات به مردم شریف فراهم است، ارتباط عاطفی شما پزشکان به عنوان بخش نرم افزاری با مردم باعث رفع بخش اعظمی از نیازهای روانی مردم می شود.

دکتر داودی اذعان کرد: قدر لذت ارتباط و همدلی با مردم را بدانید که شما به عنوان منابع انسانی آگاه به وضعیت منطقه می توانید تحولات زیادی را در شناسایی وضعیت جسمانی، روحی و روانی مردم ایجاد کنید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اهمیت بخش دندانپزشکی روستایی، داشتن برنامه های آموزشی را یکی از اولویت های کاری دندانپزشکان روستایی دانست و افزود: کشیدن دندان نباید به عنوان درمان در نظر گرفته شود. بلکه در این میان، آموزش و بالا بردن سطح سواد سلامت جهت داشتن دندانی سالم و پیشگیری از خرابی آن برای دو گروه مهم دانش آموزان و مادران باردار از موارد بسیار مهمی است که شما باید به آن توجه کنید.
آگاهی بخشی به مادران باردار در این باره و ارتباط داشتن دندان های سالم و تولد فرزندی سالم از رسالت مهمی است که بر دوش شما دندانپزشکان روستایی گذاشته شده است.

در ادامه سفر، دکتر داودی در تماس تلفنی به صورت نامحسوس حضور فوریت های پزشکی 115 منطقه توکهور و هشت بندی در صحنه را ارزیابی و مثبت اعلام کرد و خطاب به پرسنل این مرکزگفت: حضور به موقع شما عزیزان در مراکز فوریت های پزشکی باعث دلگرمی و آرامش مردم می شود و این بزرگترین لذتی است که خداوند برای کمک به همنوع خود به انسان ها عطا کرده و باید قدردان آن باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به جمعیتی که به صورت شناور همواره وارد منطقه توکهور و هشت بندی شهرستان میناب می شوند، به پرسنل بهداشتی گفت: باید برای شناسایی بیماری های واگیر، مانند مالاریا، سل و HIV به طور فعال اقدام کنید و همچنین برای کنترل بیماری های غیرواگیر نظیر، فشارخون، دیابت و چاقی برنامه ریزی و کلاس های آموزشی در کل استان هرمزگان تشکیل شود تا بتوان برای شناسایی و کنترل این بیماری ها موفق بود.

این گزارش می افزاید: تسهیلات زایمانی توکهور و ساخت مرکز بستر درمان شهرستان هشت بندی از مهمترین برنامه های طرح تحول نظام سلامت در این منطقه است.

طرح تحول نظام سلامت میزان امید به زندگی مردم را بسیار افزایش داد.

در دومین روز از سفر دکتر داودی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خانه بهداشت مزرعه تفضلی پایش شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در جمع بهورزان و مراجعه کنندگان، طرح تحول نظام سلامت را نعمتی بزرگ دانست که باعث شد هزینه بسیار ناچیزی از جیب مردم برای درمان پرداخت شود که این موضوع مهم، میزان امید به زندگی مردم را افزایش داده است.

وی گفت: البته این طرح نیاز به بازنگری هایی دارد که انشاءلله به زودی با تدبیرهای مقام عالی وزارت بهداشت و درمان مرتفع می شود.

این مقام مسئول از بهورزان خواست با پیگیری های خود و همچنین آموزش به سفیران سلامت، به مادران باردار، دانش آموزان و سالمندان توجه ویژه ای داشته باشند و تعامل، ارتباط عاطفی و همدلی بیشتری برقرار کنند تا سیاست، برنامه ریزی ها و توسعه زیر ساخت های نرم افزاری کشور هم با نیروی هر چه بیشتر به راه خود ادامه دهد.

دکتر داودی افزایش حس مطالبه خواهی منطقی در مردم را موجب توسعه و آبادانی کشور در تمامی بخش ها عنوان کرد.

گفتنی است در ادامه بازدید میدانی، دکتر سید حسین داودی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان به همراه تیم کارشناسی، از 25 مرکز بهداشتی درمانی و پایگاه اورژانس 115 مناطق شهرستان های میناب، رودان و حاجی آباد بازدید کرد.

 

تاریخ درج خبر : جمعه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨٠١٣ | تعداد نمایش خبر : 680
 

 


خروج