صفحه اصلی > اخبار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 


در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی هرمزگان مطرح شد؛
بیماری تب کریمه کنگو صد در صد در هرمزگان کنترل شده است / مردم اقدامات پیشگیرانه شامل نگهداری ۲۴ ساعته گوشت بعد از کشتار را انجام دهند
 

جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی هرمزگان با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان و سایر اعضای جلسه در سالن اجتماعات معاونت سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان برگزار شد.

در ابتدای جلسه ؛ اقدامات پیشگیرانه و نظارتی دامپزشکی استان در مورد رخداد اخیر، توسط مدیر کل دامپزشکی استان تشریح شد.

دکتر محمد جانباز مدیر کل دامپزشکی استان گفت: امسال تنها یک مورد از مرگ در خصوص ابتلا ناشی از بیماری مشترک بین انسان و دام گزارش شده است؛ که متاسفانه این قصاب در خارج از محیط کشتارگاه اقدام به خرید، فروش و ذبح دام نموده و در همین حین به این بیماری مبتلا می گردد.

دکتر جانباز افزود: هم اکنون کشتارگاه های بندرعباس و کانون هایی که به عنوان مناطق خطر شناسایی شده اند؛ همگی با بررسی و نظارت دقیق مورد سمپاشی قرار گرفته اند و از همشهریان تقاضا می شود گوشت مصرفی خود را از قصابی ها و مراکز مجاز تهیه نمایند و  جای هیچ گونی نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی تصریح کرد: گوشت عرضه شده به بازار پس از کشتار در کشتارگاهها به مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر تا ۴ درجه در یخچال نگهداری خواهد شد؛ و سپس به بازار عرضه می گردد.

دکتر غلامعلی جاودان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با توجه به نگرانی های اخیر در بین مردم در خصوص شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، این بیماری صد در صد در استان کنترل شده و همکاران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و دامپزشکی استان فعالیت های خود را انجام داده اند و هیچ مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد.

 در ادامه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی ۳ دستور کار ساماندهی عرضه آبزیان در بندرعباس، سند پیشگیری و کنترل بیماری ایدز و همچنین ساماندهی شرکت های سم پاشی و فروشگاههای عرضه سم در استان مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفت.

مهندس اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت در سطح عرضه آبزیان گفت: یکی از موضوعاتی که مدتهاست به آن پرداخته می شود و کماکان این مشکل باقی است؛ عدم ساماندهی عرضه آبزیان در برخی از محلات و سطح بازار بندرعباس است.

مهندس اکرمی افزود: فرمانداری بندرعباس به اتفاق شهرداری و سایر نهاد های ذیربط نسبت به ساماندهی این موضوع مهم اقدام کنند.

دکتر داودی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یکی از اصول مهم در بحث تغذیه دسترسی آسان به غذا است؛ متاسفانه به علت عدم وجود فضاهای قابل دسترس در محلات بندرعباس میزان سرانه مصرف ماهی در بندرعباس بسیار کم است.

دکتر داودی ابراز کرد: شهرداری بهتر است تعداد بازارهای عرضه ماهی درسطح شهر را افزایش دهد؛ تا فروشندگان آبزیان به جای دستفروشی ماهی و میگو در معابر و روی زمین در محیط های کاملا بهداشتی اقدام به عرضه آبزیان نمایند.

دکتر صفری مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر استان گفت: با تدوین سند استانی پیشگیری و کنترل بیماری ایدز عفونت HIV و تقسیم کار بین بخشی، تحولی عظیم در بحث پیشگیری از این بیماری در استان اتفاق خواهد افتاد؛ به شرط اینکه ادارات همکار همراه و همگام با دانشگاه علوم پزشگی هرمزگان در این مسیر فعالیت نمایند.

دکتر صفری با اشاره به آمار نگران کننده بیماری ایدز در استان افزود: متاسفانه آمار مبتلایان شناسایی شده در استان به نسبت جمعیت ۲ برابر آمارکشوری است.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت بخشی از کار را بر عهده دارد؛ و سایر سازمانها باید همکاری لازم با مجموعه بهداشت و درمان داشته باشند؛ چرا که این بیماری یک معضل اجتماعی است؛ و نیاز به همکاری بین بخشی دارد.

دکتر صفری از جمله علل ریسک افزایش بیماری ایدز در استان را وجود مناطق تجاری قشم و کیش، مهاجر پذیر بودن، وجود معتادین کارتن خواب و زنان تن فروش که در فصل زمستان وارد استان می شوند، تنوع فرهنگی و الگوهای پر خطر و ارتباط برخی از افراد با کشورهای حوزه خلیج فارس عنوان کرد؛ که این موارد هرمزگان را نسبت به سایر نقاط کشور متفاوت نشان می دهد.

مهندس ماشاالله مریدی مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان با اشاره به یکی دیگر از مصوبات کارگروه سلامت، به موضوع ساماندهی شرکت های سمپاشی و عرضه غیر مجاز سموم از جمله قرص برنج پرداخت، و گفت: بدترین راهها برای مبارزه با جوندگان استفاده از سمومی از جمله قرص برنج است؛ که متاسفانه بصورت کاملا غیر قانونی و غیر مجاز در برخی از شرکت ها عرضه می گردد.

 

در پایان مصوب شد جهاد کشاورزی و صنعت معدن به عنوان متولیان این امر نسبت به بازرسی و نظارت دقیق بر کار این شرکت ها و فروشگاههای عرضه سم پس از اخذ تعهد مبنی بر عدم فروش سم های غیر مجاز در صورت تخلف، با متخلفین و فروشندگان سم های غیر مجاز بر خورد قانونی نمایند.

تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦  |  کد خبر : ٨١٠٧ | تعداد نمایش خبر : 506
 

 


خروج