روند پذیرش وترخیص بیماران در بیمارستان

 

پذیرش

 

 

 

    

 

بيماران برحسب نوع مراجعه به بيمارستان خاتم الانبیاء به سه دسته تقسيم مي‌شوند:

1-                 بيماران اورژانس

2-                 بيماران سرپائي

3-                 بيماران معرفي شده از مطب يا درمانگاه

 

روال مراجعه این افراد به شرح زیر است :

 

 

1- بيماران اورژانس:

 

پس از مراجعه به بخش حاد بيمارستان، با توجه به نوع مشكل، مستقيماً به اورژانس بستری هدايت مي‌شوند.

بر حسب نياز بيمار، معالجات به سه صورت سرپايي يا بستري يا انتقال به بخش‌هاي بستری بيمارستان انجام مي‌شود.

 

2- بيماران سرپائي:

 

اين بيماران ابتدا به بخش اسكرين (معاينه اوليه ) مراجعه مي‌كنند پس از ويزيت و گرفتن دارو ترخيص مي‌شوند و يا براي مراقبت بيشتر به بخش حاد منتقل مي‌شوند.

 

 

3- بيماران معرفي شده از مطب يا درمانگاه:

 

اين بيماران ابتدا بايد به پذيرش بيمارستان مراجعه كنند و پس از تایید بخش مربوطه براي دريافت خدمات به بخش مربوطه ارجاع می شوند

 

 

یک سری دیگر از بیماران پس از مراجعه به درمانگاه تخصصی و ویزیت پزشک متخصص از طریق پذیرش اورژانس به تشکیل پرونده و تکمیل مدارک می پردازند.

 

در هر دو مورد اگر بیماران برای روز بعد نوبت عمل داشته باشند باید روز قبل از عمل به بخش مربوطه مراجعه تا آمادگی لازم جهت عمل را کسب نمایند. اگر بیمار عمل سرپایی دارد و توسط پزشک توجیح شده و آمادگی خاصی لازم ندارد در همان روز عمل پرونده تشکیل داده و به اتاق عمل مراجعه می نماید.

 

بیماران بخش زایشگاه مستقیما به همان بخش مراجعه و در صورت صلاحدید آنان ( پس از تماس با پزشک آنکال)بستری می شوند.

 

در بخش های سرپایی دیالیز و تالاسمی که بیماران خاص خود را دارند ، بیماران پس اولین مراجعه به بخش پرونده ای برای آنان تشکیل وتا زمان درمان پرونده آنان در بخش می ماند( شایان ذکر است که مراجعه این بیماران به بیمارستان طبق روال مرسوم در بخش می باشد.)

ترخیص

پس از ارسال پرونده بیماران ترخیصی به واحد ترخیص، کارکنان این واحد پس از درج کد پذیرش یا شماره پرونده بیمار در سیستم کامپیوتر ( HIS) کلیه اطلاعات وارد شده توسط بخش ها را در صورت حساب بیمار رویت می نمایند. کد های جراحی از طریق سیستم اتاق عمل وارد شده است . تعرفه های محاسباتی در حسابداری و ترخیص بر طبق قوانین اعلام شده از طریق معاونت درمان و سازمان های بیمه گر طرف قرارداد وضع شده است.

اقلام دارویی و وسایل بیماران نیز پس از تائید داروخانه محاسبه می گردد. پس از اخذ و تائید اطلاعات درمانی بیماران و گرفتن پرینت های مربوطه توسط واحد ترخیص بیمار جهت پرداخت مبلغ پرونده به صندوق فرستاده و ترخیص می گردد.