صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه های معاونت 


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه مراقبت، پیشگیری و مبارزه با بیماریهای منتقله از پشه آئدس

جلسه مراقبت، پیشگیری و مبارزه با بیماریهای منتقله از پشه آئدس

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یکی از برنامه های بهداشت پیشگیری از بیماریهای منتقله از ناقلین است در همین راستا  جلسه ای با مضمون پیشگیری از بیماریهایی مثل زیکا وتب دنگی وچیکن گونیا که پشه آئدس عامل انتقال آن است در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار شد.

دکتر حسین پور افزود: پشه های مهاجم آئدس قادر به انتقال بیماری های خطرناک مانند تب دانگ و چیکن گونیا و زیکا از فرد بیمار  به انسان سالم هستند؛ لذا پیشگیری از این بیماری ها بسیار ضروری است.

دکتر مرتضی زعیم، مشاور وزیر بهداشت و درمان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا وتب دانگی وچیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین گفت : بیماری های  منتقله  از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا می باشد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آنها وجود ندارد.

دکتر زعیم افزود : شیوع این بیماری  درکشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین  مشاهده این بیماری ها  در بعضی  از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصا لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو  از این کشورها  وجود دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پا کستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند لذا باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود.

دکتر زعیم با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط نیز تاکید کرد.

وی یادآور شد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند. بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی وسایر ارگان ها استفاده کرد.

این جلسه با حضور دکتر احمد رئیسی، مدیر برنامه کنترل ناقلین (حذف مالاریا   وزارت بهداشت  و درمان، دکتر فاطمه نیک پور، مشاور وزارت بهداشت ودرمان، دکتر احمد علی عنایتی، مشاور وزیر بهداشت و درمان، حسین امیر تیموری، مدیر کل امور اجتماعی فرهنگی استانداری هرمزگان و فرمانداران شهرستانهای ساحلی استان برگزارشد.

درهمین راستا کارگاه آموزشی توسط دکتر عبدالرضا میر اولیائی ، مدیر برنامه آئدس وزارت بهداشت برای مدیران مرکز بهداشت استان برگزار شد. همچنین در این سفر دو روزه مشاورین و مدیران وزارت بهداشت از فرودگاه، بنادر و اسکله قشم وکیش بازدید کردند.


٠٨:٤٧ - 1398/07/22    /    شماره : ١٥٨٩٨    /    تعداد نمایش : ١١٧خروج