صفحه اصلی > آرشیو اخبار و اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی جمعیت و تنظیم خانواده
روز جهانی جمعیت و تنظیم خانواده

روز جهانی جمعیت و تنظیم خانواده

نمودار جمعیت جهان تا سال 2050
بر اساس این گزارش در فاصله سال های 2015 تا 2050 میلادی ، نیمی از افزایش جمعیت جهان در نه کشور هند ، نیجریه ، پاکستان ، جمهوری دموکراتیک کنگو ، اتیوپی ، تانزانیا ، آمریکا ، اندونزی و اوگاندا متمرکز خواهد شد . هند تا سال 2022 جمعیتی بیش از چین خواهد داشت . این کشور 6 سال زودتر از پیش‌بینی‌های اولیه به رتبه نخست پرجمعیت‌ترین کشور جهان می‌رسد . سازمان ملل در گزارش خود دلیل افزایش جمعیت جهان را افزایش امید به زندگی در جهان می داند . طبق این گزارش امید به زندگی از شصت و پنج سال در 1990 میلادی به هفتاد سال در 2010 میلادی رسید و در سال 2045 میلادی سن امید به زندگی به هفتاد و هفت سال خواهد رسید . کاهش مرگ و میر کودکان نیز یکی دیگر از عوامل افزایش جمعیت در جهان از سوی سازمان ملل در کشورهای در حال توسعه اعلام شده است .
در مقابل کشورهای در حال توسعه ، کشورهایی هستند که به دلیل رشد منفی یا کند جمعیت دچار مشکل شده‌اند . به عنوان مثال در ژاپن به دلیل تعداد بسیار محدود زاد و ولد ، جمعیت ۱۲۷ میلیونی امروزی ژاپن ، تا سال ۲۰۵۰ به ۹۵ میلیون کاهش خواهد یافت . جمعیت کشور آلمان نیز در این مدت به ۷۱ میلیون نفر یعنی ۱۱ میلیون نفر کمتر از امروز کاهش می‌یابد . کاهش موالید در این کشورها سبب خواهد شد که روند کهنسالی نیز شتاب بیشتری پیدا کند . در اروپا رشد جمعیت که در سالهای اخیر منفی شده باعث خواهد شد که جمعیت این قاره از 740 میلیون نفر فعلی به 732 میلیون در سال 2050 کاهش یابد و تنها راهکار متعادل‌سازی جمعیت این منطقه از جهان ، استقبال از مهاجران خواهد بود .
محدویت های رشد جمعیت جهان
از آنجا که جمعیت جوان یکی از مهم‌ترین شاخصه ها و سرمایه یک کشور است که می‌تواند حرکت و پیشرفت آن را سرعت بخشد ؛ تعدادی از کشورها کاهش جمعیت جوان کشور خود را یک آسیب جدی می دانند . این کشورها برای جلوگیری از رشد منفی جمعیت سیاست حمایت از فرزند آوری را برنامه های خود گنجانده اند .
وجود روند متفاوت رشد جمعیت در کشورهای مختلف جهان سبب شده سیاستهای جمعیتی نیز تفاوت داشته باشد . به نظر کارشناسان افزایش جمعیت ، می‌تواند هم فرصت و هم تهدید باشد . جمعیت با کیفیت و دارای رفاه و توانمند برای هر کشور فرصت است ، اما اگر این جمعیت دارای کیفیت نباشد ، افزایش جمعیت می تواند به هر نظام و کشوری آسیب برساند . جمعیت سالم ، تحصیل کرده ، مولد می تواند به شکستن چرخه فقر بین نسلی کمک کند و در رویارویی با چالش های فردی و اجتماعی بیشتر انعطاف پذیر باشد . جمعیت ماهر و مطلع می تواند به طور کاملتری به جامعه و ملت خود کمک کنند . ترویج دسترسی به آموزش ، خدمات بهداشتی ، از جمله سلامت باروری و تنظیم خانواده از جمله عواملی هستند که می تواند به تقویت تاب آوری جمعیت در مقابل تمام چالش ها و استفاده از فرصت های اقتصاد نوظهور ، کمک کنند .


٠٩:٥٢ - 1399/04/24    /    شماره : ١٨١٩٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٦خروج