صفحه اصلی > اخبار 


خبرگزاری ایسنا "تنوع در روش‌های کمک‌باروری موجود یعنی پایان ناباروری"
 
Infertility

 

تنوع در روش‌های کمک‌باروری موجود یعنی پایان ناباروری

 

تنوع در روش‌های کمک‌باروری موجود یعنی پایان ناباروری

 

رییس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به اینکه فناوری‌های کمک‌باروری یا ART به مجموعه روش‌هایی اطلاق می‌شود که برای درمان ناباروری به کار برده می‌شوند و طیفی گسترده از روش آی یو آی تا درمان‌های جایگزین را در برمی‌گیرند، گفت: به مجموعه روش‌هایی که برای شکل‌گیری، نگهداری و انتقال جنین از آنها استفاده می‌شود، روش‌ها یا فناوری‌های کمک‌باروری گفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، ‌ دکتر محمدرضا صادقی درباره روش‌های کمک‌باروری، گفت: ناباروری علل گوناگونی دارد که می‌تواند مردانه، زنانه و یا مشترک باشد و حدود ۱۰ درصد از موارد ناباروری‌ نیز فاقد علت مشخص‌اند. بر اساس بررسی‌های تشخیصی و مشخص شدن علت یا علل ناباروری، روش کمک‌باروری مناسب به زوجین پیشنهاد می‌شود.

وی با اشاره به روش آی یو آی به‌عنوان ساده‌ترین روش کمک‌باروری، توضیح داد: روش آی یو آی (IUI)  یا تزریق داخل رحمی اسپرم ساده‌ترین تکنیک کمک‌باروری است که در آن، اسپرم‌های سالم و متحرک موجود در نمونه مایع منی آقا در محیط مخصوص آزمایشگاهی جداسازی و شستشو می‌شوند و توسط متخصص زنان به‌طور مستقیم به داخل رحم خانم تزریق یا انتقال داده می‌شوند. این روش در مواردی همچون ناباروری با علل ناشناخته، ابتلای خانم به اندومتریوز خفیف، اختلالات مخاط دهانه رحم، تعداد کم اسپرم، تحرک کم اسپرم و ... کاربرد دارد.

رییس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، ادامه داد: متأسفانه گاهی می‌شنویم که روش آی یو آی در مطب‌ها یا مراکز غیرتخصصی انجام می‌شود. در حالی که زوج‌های عزیز باید بدانند که سلول اسپرم بسیار حساس و در برابر عوامل محیطی آسیب‌پذیر است و از آنجا که یک اسپرم قرار است تخمک را بارور کند و خصوصیات ژنتیکی پدری را به جنین منتقل کند، باید محیط و شرایطی فراهم شود که در روند استحصال، جداسازی و آماده‌سازی اسپرم کمترین آسیب به اسپرم وارد شود. در حالی که در مطب‌ها و مراکز غیرتخصصی چنین شرایط و تجهیزاتی وجود ندارد. "ادامه خبر"

تاریخ درج خبر : 1400/01/29 | کد خبر : ٢٢٣١٨ | تعداد نمایش خبر : 33
 

 


خروج