صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان:رضایت و لذت از زندگی با خود مراقبتی میسر می شود

 

 

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان:

رضایت و لذت از زندگی با خود مراقبتی میسر می شود

  امید فامیل ستاری کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان با تبریک روز معلم در جمع فرهنگیان گفت: یکی از پیش بینی کننده های قوی سلامت روان، رضایت  و لذت بردن از زندگی است که با خود مراقبتی میسر می شود.

 

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان

 

وی عنوان کرد: خودمراقبتی مسئولیت پذیری افراد در مقابل سلامت خود از طریق اتخاذ سبک زندگی سالم و تدبیراندیشی جهت جلوگیری از رخداد حوادث و بیماریها می باشد و عملی است که در آن هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می کند تا بطور مستقل از سلامت خود مراقبت کند و برای طراحی برنامه خود مراقبتی، ابتدا باید وضعیت سلامت خود را ارزیابی کنیم تا مشخص شود چقدر برای تغییر رفتار مورد نظر، آمادگی داریم.

 

کارشناس سلامت روان در ادامه با طرح سوال، آیا به اندازه کافی مراقب خود هستیم؟ بیان کرد: شناسایی علائمی مانند پایین بودن انرژی، استرس و ناامیدی، کمبود انگیزه و شور و اشتیاق به زندگی، مشکلات عاطفی (به راحتی گریه کردن، زود از کوره در رفتن و ...)به ما کمک می کنند بدانیم که آیا به اندازه کافی از خود مراقبت می کنیم یا نه؟

 

فامیل ستاری به موضوع خودمراقبتی در فضای مجازی پرداخت و گفت: استفاده از اینترنت جزو گریز ناپذیر زندگی امروز می باشد و فضای مجازی نه تنها یک ابزار ارتباطی است بلکه ماهیتی اجتماعی دارد و به طور کلی، تکنولوژیهای جدید ارتباطی مانند گوشیهای همراه، بازی های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، روش زندگی ما را تغییر داده اند و شرایط جدیدی برای ارتباط با یکدیگر و فعالیتهای اجتماعی فراهم کرده اند.

 

کارشناس سلامت روان در ادامه به خطرات بالقوه فضای مجازی  پرداخت و گفت: اعتیاد به اینترنت متواند منجر به افزایش انزوا، افسردگی، مشکلات خانوادگی، طلاق، افت تحصیلی و از دست دادن شغل شود و بدهی مالی به خاطر رفتارهای وسواس گونه ی قمار اینترنتی و خرید اینترنتی ایجاد کند. به همین دلیل با توجه به افزایش روزافزون کاربران اینترنتی و افزایش میزان وابستگان به موبایل و اینترنت، نیاز مبرم برای پیشگیری و تشخیص به موقع آن احساس می شود.

 

وی سپس به نشانه های استفاده سالم از اینترنت و موبایل اشاره کرد و بیان داشت: رعایت برنامه ی از پیش تعیین شده کار با اینترنت و موبایل بطوریکه از ساعت مشخص برنامه ریزی شده بیشتر نشود می تواند نقش مهمی در مدیریت زمان بودن در فضای مجازی داشته باشد .

 

جلسه آموزش خودمراقبتی در سلامت روان با هماهنگی و همکاری کانون بسیج فرهنگیان شهرستان پارسیان و واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان بمناسبت گرامیداشت هفته معلم بصورت آنلاین در شبکه شاد آموزش و پرورش برگزار شد.

 

 


٠٩:٥١ - چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٢٢٦٠٢    /    تعداد نمایش : ١٢خروج