صفحه اصلی > آرشیو اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

قلب و کووید-19
محققان معتقدند: بیماری کووید 19 آسیب های قلبی جدیدی را به وجود می آورد

قلب و covid-19

 

محققان معتقدند: بیماری کووید 19 آسیب های قلبی جدیدی را به وجود می آورد

ایسنا علوم پزشکی تهران – در یک مطالعه جدید ، رابطه بین کروناویروس و سیستم قلبی عروقی بررسی شده است. اگرچه اطلاعات مربوط به بیماری SARS-CoV-2 یا همان کرونا ویروس کاملاً ناچیز است ، اما پژوهشگران معتقدند که تحقیقات در مورد سایر کرونا ویروس های شناخته شده می تواند بینشی را در این زمینه ارائه دهد.

نوعی کرونا ویروس به نام SARS-CoV-2 باعث بیماری کووید 19 می شود ، بیماری جدیدی که اثرات نامطلوبی بر ریه ها و مجاری تنفسی می گذارد.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران این مطالعه جدید که در مجله JAMA Cardiology منتشر شده توضیح می دهند که عفونت های حاد تنفسی محرکهای خوبی برای تشدید بیماریهای قلبی عروقی هستند.

به عنوان مثال ، دانشمندان نشان داده اند که آنفلوانزا که یک ویروس سینکسیال تنفسی است و ذات الریه باکتریایی می توانند بر سلامت قلب و عروق تأثیر بگذارند و شدت آن را افزایش دهند. در حقیقت ، نویسندگان توضیح می دهند در اکثر انواع آنفلوانزا ، بیشتر بیماران در اثر دلایل قلبی و عروقی می میرند.

از آنجا که درک ما ازبیماری کووید 19 همچنان در حال توسعه است ، پژوهشگران تحقیقات اولیه راجع به شیوع کروناویروس ، به مطالعاتی که در مورد سندرم حاد تنفسی سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه مرس انجام شده است ، ارجاع می دهند.

سارس و سلامت قلب و عروق

دانشمندان معتقدند مانند SARS-CoV-2 ، ویروس عامل سارس در خفاش ها ایجاد شده است. در سال 2003 ، 8096 نفر در 29 کشور به سارس مبتلا شدند. همانطور که پژوهشگران توضیح می دهند کمبود شواهد ، نتیجه گیری در مورد تأثیر سارس بر سلامت قلب و عروق را دشوار می کند.

بزرگترین مطالعه ای که محققان انجام داده اند ، فقط شامل 121 نفر مبتلا به سارس بود.

نویسندگان این مطالعه در سال 2006 نتیجه گرفتند: در بیماران مبتلا به سارس ، عوارض قلبی و عروقی ، از جمله فشار خون و تاکی کاردی (ضربان قلب غیر طبیعی سریع) شایع بوده اما این علائم معمولاً خود محدود کننده هستند. با این وجود ، فقط ضربان غیرطبیعی قلب حتی وقتی که درمان کورتیکواستروئید در بیماران قطع شد ، همچنان ادامه داشت.

همانطور که پژوهشگران توضیح می دهند ، بیشتر شواهد عوارض قلبی عروقی مرتبط با سارس یا شنیداری است یا از مطالعات در مقیاس کوچک نتیجه گرفته شده است.

مرس و سلامت قلب و عروق

بیماری مرس ناشی از یک کرونا ویروس دیگر ، که ظاهراً در خفاش ها منشاء دارد ، شیوع پیدا کرد . این بیماری همه گیر در ژوئن 2012 در عربستان سعودی آغاز شد. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تا سال 2019 ، تقریباً 2500 مورد تایید شده و بیش از 850 مرگ و میر در 27 کشور بر اثر ابتلا به بیماری مرس وجود داشته است.

پیدا کردن شواهدی از عوارض قلبی و عروقی در بیماران مرس حتی از سارس نیز دشوارتر است. با این حال ، یک تجزیه و تحلیل بر روی 637 نفر مبتلا به مرس بینشی در این زمینه ارائه کرد. محققان دریافتند که بیماریهای قلبی در 30٪ افرادی که در این تحقیق شرکت کرده اند وجود داشته است.

البته این لزوماً به این معنی نیست که مرس باعث بروز مشکلات قلبی و عروقی می شود. درعوض ، ممکن است نشانگر این باشد که افرادی که این شرایط را دارند احتمال بالاتری برای ابتلا به مرس یا توانایی کمتری برای مقابله با عفونت دارند.

 

در مورد بیماری کووید 19 چطور؟

به نظر می رسد افرادی که از نظر قلبی و عروقی ضعیف هستند ، علائم وخیم تری از بیماری کووید 19 را تجربه می کنند. به عنوان مثال ، در یک مطالعه شامل 44،672 نفر مبتلا به کووید 19 در چین ، 4.2٪ مبتلا به بیماری قلبی عروقی بودند.

با این حال ، این افراد 22.7 درصد از کل موارد مرگ و میر و 5/10 درصد از موارد مرگ و میر در میان بیماران قلبی را شامل شدند. به عنوان یک مقایسه ، میزان مرگ و میر در مبتلایان دیابت 7/7٪ و برای افرادی که دارای بیماری تنفسی مزمن هستند ، 6.3٪ بود.

یک مطالعه کوچکتر نیز در چین شامل 99 نفر بیمار مبتلا به کووید 19 بود. در این پژوهش محققان دریافتند که 40٪ از این افراد بیماری قلبی عروقی یا مغزی دارند.

در یک مطالعه کوچک و گذشته نگر دیگر مشاهده شد که در 150 بیمار مبتلا به کووید 19 ، سلامت قلب و عروق بر میزان مرگ و میر تأثیر گذاشته است. این یافته ها نشان داد که هیچ یک از 82 نفری که زنده مانده اند دارای بیماری قلبی عروقی نبودند ، اما 13 نفر از 68 بیماری که فوت کردند دارای بیماری قلبی عروقی بودند.

میوکاردیت و کووید 19

میوکارد بافت عضلانی قلب است. میوکاردیت التهاب این بافت است و می تواند باعث ایجاد ضربان سریع یا غیر طبیعی قلب شود.

به گفته پژوهشگران ، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه SARS-CoV-2 می تواند باعث میوکاردیت شود.

آنها توضیح می دهند که گزارشهای کالبد شکافی نشان می دهد سلولهای التهابی تک هسته ای بینابینی به میوکارد حمله می کنند و این مشخصه بارز التهاب است.

سایر مطالعات افرادی را که در کنار بیماری کووید 19 میوکاردیت ایجاد کرده اند ، بررسی می کند. این شاید کاملاً تعجب آور نباشد. همانطور که نویسندگان این مطالعه موردی توضیح دادند ، عفونت ویروسی به عنوان یکی از شایع ترین دلایل میوکاردیت توصیف شده است.

در کل ، هنوز برای قضاوت کلی درباره تأثیر بیماری کووید 19 بر سلامت قلب خیلی زود است. با این حال ، این بررسی برخی شواهد نسبتاً قوی را بیان می کند که نشان می دهد بیماری قلبی عروقی احتمال ابتلا به کووید 19 ، خطر مرگ و میر یا هر دو را افزایش می دهد.

پژوهشگران این مطالعه نتیجه گرفتند: درسهای مربوط به اپیدمی کروناویروس و آنفولانزای قبلی نشان می دهد که ویروسهای عفونی می توانند باعث ایجاد علائم حاد کرونر ، آریتمی و تشدید نارسایی قلبی شوند. بیماری کووید 19 ممکن است آسیب های قلبی جدیدی را به وجود آورد یا بیماری های زمینه ای قلبی و عروقی را تشدید کند. شدت ، دامنه و مدت زمان تاثیرات کووید 19 در کنار اثرات درمان های خاص این بیماری هنوز مشخص نیست و در معرض بررسی دقیق قرار دارد.

لینک خبر:

http://jdtums.ir/%D9%85%D8%AD%D9%82%D9%82%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AA%D9%82%D8%AF%D9%86%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%88%DB%8C%D8%AF-19-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C/

 


٠٧:٥٧ - 1399/04/02    /    شماره : ١٧٩٨١    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج