صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بهورزان سربازان گمنام عرصه بهداشت
بهورزان سربازان گمنام عرصه بهداشت

مدیر شبكه بهداشت و درمان میناب از تلاشهای خستگی ناپذیر بهورزان با تمام مشكلات قدردانی كرد

دكتر غلام رحيمي گفت : بهورزان سربازان گمنام عرصه سلامت هستند كه در خط مقدم بهداشت و ريشه‌كني بيماريهاي واگيردار و غيرواگير قرار دارند و شيوع ويروس كرونا باعث شده بر دردها و مشكلات اين قشر و وسعت دايره وظايف آنان در كنار ساير خدمات بهورزي افزوده شود.

 

وي افزود: "اجراي نظام مراقبت از بيماريهاي واگيردار در روستاها، مراقبت از مادران باردار و شيرده، واكسيناسيون كودكان، مراقبت‌هاي بهداشتي گروه كودكان، ميانسالان، سالمندان و ارائه آموزشهاي بهداشتي در پيشگيري از بيماري‌ها، توجه به بهداشت محيط و حرفه‌اي، اجراي كلاس هاي آموزشي براي گروه هاي مختلف زنان خانه دار و مادران و بهداشت مدارس" بخشي از وظايف بهورزان در چارچوب فعاليت در خانه‌هاي بهداشت است.

 

دكتر رحيمي اظهار كرد : طبق آمارهاي رسمي بهورزان در ارتباطي صميمي با مادران روستايي و تلاشي گسترده، توانسته اند ميزان مرگ و مير مادران را به علت عوارض حاملگي و زايمان، كاهش دهند .

 

وي با بيان اينكه : بهورزان از همان ابتداي بسيج همگاني مقابله با كرونا، در خانه‌هاي بهداشت با تمام خانواده‌هاي تحت پوشش به طور مستمر در تماس بودند و در اجراي برنامه هاي مراقبتي پيشگيري از كرونا از جمله طرح سردار شهيد حاج قاسم سليماني و واكسيناسيون نقش پررنگي داشتند.

 

مدير شبكه بهداشت و درمان خاطر نشان كرد : بهورزان در قالب طرح سردار شهيد حاج قاسم سليماني در سه مرحله تمامي جمعيت تحت پوشش خود را غربالگري كردند و علاوه بر آن هر خانواري كه موارد مثبت مبتلا به كرونا داشت تست كرونا ساير اعضاي خانواده توسط بهورزان انجام مي شد.

 

اكنون نيز در دوران واكسيناسيون كرونا بهورزان در روستاهاي تحت پوشش خود، طبق برنامه ريزي رده‌هاي سني و گروه هاي هدف (بيماران خاص) را واكسيناسيون مي‌كنند و در برخي مناطق از شهرستان ميناب  آنان در نوبت صبح و بعداز ظهر و روزهاي تعطيل در مناطق شهري و روستايي مشغول غربالگري و واكسيناسيون هستند.

 

دكتر غلام رحيمي اظهار كرد : متاسفانه تعدادي زيادي از بهورزان هم مانند ساير مدافعان سلامت به كرونا مبتلا شدند ولي با اين حال غربالگريها به موقع انجام ميشد ,در ضمن بسياري از بيماري نظير فلج اطفال ,سرخك سرخجه و اوريون در كشور و بيماري يابي سريع در جامعه از نتايج تلاش هاي بهورزان است و اكنون طبق نظر بسياري از كارشناسان اين حوزه، بهورزان در مهار ويروس كرونا و فروكش كردن پيك‌هاي مختلف كوويد ۱۹ نقش بي بديلي ايفا كردند.

 

هم اكنون بيش از ۳۲ هزار بهورز در سراسر كشور خدمات بهداشتي و درماني را در روستاهاي دورافتاده و سخت گذر ارائه مي دهند و سهم شهرستان ميناب ۲1۰ بهورز از اين تعداد است كه در 116خانه بهداشت شهري و روستايي زير نظر ستادگسترش شبكه بهداشت و درمان شهرستان ميناب مشغول فعاليت هستند.


١٠:١٦ - شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٢٦٠٩٤    /    تعداد نمایش : ٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج